06.01.2014.

Svētki četrām sienām

Kā padarīt savu mājokli neatkārtojamu? Kā mainīt sava mājokļa raksturu? Nebūt nav obligāti pārbīdīt mēbeles turpu šurpu vai iegādāties antikvāras kumodes ar perlamutra inkrustāciju. Ir jāsāk ar savu dvēseli.

Kurp tā pašlaik tiecas? Vai ir romantiski noskaņota? Varbūt pēkšņi iekārojusi greznību? Aizsapņojusies par retro – kā vecmāmiņas fotoalbumā? Vai arī strauji atguvusi jaunību, alkst košu krāsu un eksperimentu ar formām?

Tapetēm un interjera tekstīlijām ir sava priekšrocība – lai tās nomainītu, nav jāveic būtiski remontdarbi. Turklāt rezultāts mēdz būt pārsteidzošs.

Paradīzes dārzs

Varētu šķist – kas gan var būt kopīgs cilvēka nepieciešamībai pēc saskarsmes un mūsdienīgam interjeram? Spriediet paši: acīmredzami individuālistu ēra tuvojas noslēgumam; cilvēki, jūtot, ka kopībā ir spēks, apvienojas nelielās interešu grupās; ārzemēs kļūst populāras „dārznieku”  grupas, kurās cilvēki kopīgi audzē svaigus dārzeņus savam pusdienu galdam. Dabiski, ka modē nāk augu motīvi – ziedi, lapas, buķetes, zariņi, augļi, palmas un bambuss, tāpat arī akmens un koks. Holandiešu firma Eijffinger piedāvā kolekcijas Wallpower  Rhythm un  Ibiza, kā arī pašu jaunāko kolekciju Muse – tajā veiksmīgi apvienoti akvareļu toņi, ziedu dekorācijas un apburoši putniņi.

Kā izskatās paradīzes dārzs mūsdienu izpildījumā? Vispirms jau to raksturo ziedu motīvi dzīvespriecīgos, svinīgos toņos, kas nedaudz atgādina piecdesmito gadu kalikona vasaras kleitas.

Var izvēlēties tapetes no Wallpower  Rhythm kolekcijas ar lieliem, ziedu klātiem zariem, radot sienu, kas imitē ieeju dārzā. Tie var būt kā lielas dārza puķes un bagātīgi ceriņu ķekari, tā arī tālumā izzūdoša aleja. Šādas dekorācijas izmantojiet tikai vienai sienai, pārējām trim ieteicams izvēlēties pieticīgāku apdari, piemeklējot pēc toņa pieskaņotas tapetes.

Tapetes un portjeras paradīzes dārza stilā labi „draudzējas” ar krāsainām mēbelēm – ja reiz „country” stils, tad viscaur. Daži galdiņi un krēsli atgādina par pagājušā gadsimta sešdesmito gadu veselīgo askētismu. Lieti noderēs arī lieli, koši spilveni – izšūti vai noadīti ar pašām lielākajām adatām, kādas vien atrodamas. Būtu ļoti jauki izdekorēt viesistabu šādā stilā, ja reiz apnikuši milzīgie ādas dīvāni un krēsli, kuri savos gabarītos līdzinās avīžu kioskam. Labs noskaņojums būs garantēts pat garajos ziemas vakaros! Arī bērnistabā, ja tur mīt mazas meitenītes, lieti iederēsies ziedu motīvi. Guļamistabai, protams, nāksies izvēlēties nedaudz ieturētākus pasteļtoņus.

Viņa Augstība – vintāžs

Šajā gadā viņa tituls ir Vintāžs Lieliskais. Eiropas galvaspilsētu krāmu tirdziņos gan var atrast visādus nieciņus, somiņas un pat kleitas, bet tapetes un aizkarus tur, diemžēl, nepiedāvā. Un labi vien ir, jo vintāža stils mājokļa noformējumā ir tieši stils, nevis muzeja skatlogs.

Firma Casamance ir uzķērusi un attīstījusi tālāk šo moderno tendenci. Hermitage un Abstract kolekcijas tika radītas, iedvesmojoties no 20. gadsimta trīsdesmitajos un četrdesmitajos gados slavenā franču dizainera Mišela Franka darbiem. Viņš savā radošajā darbībā apvienoja minimālismu un dārgus materiālus.

Aktuālākie raksti ir vertikālas svītras, rombi, apļi, ģeometriskas kompozīcijas, bet, ja arī parādās ziedu rotājumi, tad tie ir masīvi, it kā nozīmēti no 17. gadsimta auduma raksta. Vintāža greznības kalngals izpaužas zīda izšuvumos, kurus piedāvā Bellerose kolekcija. Izšūti aizkari un spilveni kalpo par to atdzīvinošo akcentu, kas nepieciešams atturīgajā un pat minimālistiskajā vintāžā stila interjerā.

Mūsdienu vintāžam raksturīgās krāsas ir piesātinātas – zila, smaragdzaļa, lillā, koraļļu rozā, sarkana, vēl arī mūžam modernā baltā un pasteļbēšā, kas iederēsies it visur. Ir gan kāda īpatnība – kā ģeometriskajiem, tā arī fantāziju un ziedu rakstiem ir zelta, sudraba vai bronzas atspīdums. Metāliskais raksts izskatās grezni, atsaucot atmiņā iespaidus par Versaļu vai Ziemas pili.

Savukārt beļģu firma Omexco piedāvā māksliniecisku Venēcijas tēlu kolekcijā Palazzo (kas tulkojumā nozīmē „pils”). Venēcieši ir lietpratēji greznības jomā, kādēļ lai nepamācītos no viņiem? Izsmalcināti ornamenti baroka stilā, svītras, ziedi un lapas lieliski saderas ar viegli metālisku spīdumu. Krāsu gamma – nefrīts, ziloņkauls, pērles, šampanietis; tie teicami kombinējami ar piesātinātākiem toņiem kā rūsa, antracīts, zelts.

Protams, šeit nepieciešamas arī elegantas mēbeles, kaut vai rokoko stilā. Viesistaba vai kabinets, kas ieturēts vintāža stilā, ir dārga vienkāršība, kurā ir vērts ieguldīt naudu, jo tā vēl ilgi saglabās savu aktualitāti.

Aicinām uz ballīti!

Aktīviem optimistiem mode piedāvā košas krāsas, kas teju pāriet jau bēdīgi slavenajās elektrokrāsās. Kad esi jauns un enerģijas pārpilns, kādēļ gan neradīt savā mājā ballītes atmosfēru? Tapetes ar lieliem, izteikti dekoratīviem rakstiem un punktaini aizkari, kas rosina domas par sniegputeni – kādēļ gan ne? Tos piedāvā jauniešiem līdz 35 gadiem, lai gan patiesībā vecuma robežas ir visai nosacītas.

Ballīte nozīmē azartu un ekstravaganci. Te lieti iederēsies Omexco eksotiskais dizains – austrumnieciskie raksti un „turku gurķis”, kuram lemts arvien un arvien atgriezties modē. Moderna bāra vai naktskluba atmosfēru palīdzēs radīt tapetes no Eijffinger firmas piedāvātās Luz kolekcijas. It īpaši noderēs tās ar daudzkrāsu apļiem – tā vien liekas, ka uz sienām rotājas gaismas mūzika. Ja ballīte paredzēta pusaudžiem, Eijffinger piedāvājumā ir „muzikālās” tapetes ar sintezatoru klaviatūras rakstu.

„Jauniešu”  istaba mājā parasti tiek ierīkota kādreizējā bērnistabā. Mēs visi zinām, ar ko mūsu mīļie bērneļi mēdz aplīmēt sienas. Kā būtu, ja viņiem piedāvātu tapetes ar senlaicīgām automašīnām un lidmašīnām? Ar futbolistiem un drosmīgiem uzrakstiem, kuros mirgo tik iemīļotās frāzes „LOL” vai „Love You”, dekorētas ar aizkustinošām sirsniņām? Eijffinger klāstā atradīsies arī šādas tapetes.

Dizaina salonu „Siena” konsultanti palīdzēs izvēlēties tapetes un mājokļa piederumus jebkurai gaumei no vismodernākajām kolekcijām. Salonus atrast ir viegli – tirdzniecības centros Alfa un Spice, kā arī pašā Rīgas centrā, Dzirnavu ielā 45/47.

Publikācija no žurnāla “LILIT”